top of page

5 najväčších kaviarenských reťazcov


Káva je najobľúbenejší nápoj na svete. Na celom svete sa spotrebováva viac ako 2,25 miliárd šálok kávy denne a to z nej spravilo jednu z najvýznamnejších svetových komodít. Brazília je jedným z najväčších výrobcov zelenej kávy, s viac ako piatimi miliónmi zapojených Brazílčanov do práce v tomto priemysle. Viac ako polovica ľudí zo západného sveta pije denne kávu. Pre veľa miestnych reštaurácií a obchodov so zmiešaným tovarom káva predstavuje viac ako 80% ich predajov spomedzi horúcich nápojov.


Prinášame vám TOP 5 kaviarenských reťazcov na svete a ich príbehy ako sa stali úspešnými. McCafé – 1 300 prevádzok


Za súčasného rastu sa McCafé môže ľahko stať najväčšou hrozbou pre ostatné 4 reťazce. Ako je z názvu jasné, prevádzkovateľom a vlastníkom je McDonald´s. McCafé bol prvýkrát predstavený v USA v roku 2001, do tej doby už sídlil na 300 miestach. McCafé predáva špeciálne kávy, ako latté, espresso, cappuccino a iné. Teší sa rastúcej obľube a to najmä v rámci častí strednej a východnej Európy.


Costa Coffee – 1 700 prevádzok

Pôvodnými zakladateľmi boli Sergio a Bruno Costa na začiatku 70. rokov. Títo skromní dodávatelia praženej kávy nakoniec vybudovali najväčší reťazec kaviarní vo Veľkej Británii. V súčasnej dobe má spoločnosť svoje zastúpenie na viac ako 1 700 miestach v 35 krajinách sveta. Viac ako polovica z ich obchodov sa nachádza vo Veľkej Británii. Bratia vydržali spolu takmer 25 rokov, kým spoločnosť predali najväčšej spoločnosti vo Veľkej Británii s názvom Whitbread. Costa Coffee využíva formu partnerstva s cieľom rozširovať sa, buduje malé predajne v kníhkupectvách, hoteloch, kinách a dokonca aj v pizzeriách. Gennaro Pelliccia je jedným z pracovníkov, ktorý je zodpovedný za chuť a testovanie kávy. Jeho jazyk je poistený na sumu 10 miliónov libier!


Tim Hortons – 4 300 prevádzok

Tim Hortons je v Kanade najväčším prevádzkovateľom stravovacích služieb, dokonca väčším ako McDonald´s. Pôvodne bola spoločnosť založená v roku 1964 pod názvom "Tim Horton Donuts". V roku 1991, sa pod značkou Tim Hortons otvoril už 500. obchod. Dnes má spoločnosť prevádzky na viac ako 4 300 miestach po celej Severnej Amerike a časti Stredného východu.

Viac ako 80 % z ich obchodov sa nachádza v Kanade. V roku 2012 zaznamenala spoločnosť 3,12 miliárd dolárov v príjmoch a zamestnávala takmer 100 000 ľudí. Okrem kávy a šišiek, spoločnosť rástla v predaji aj so zavádzaním zdravšieho menu a teplých jedál. Ak by ste chceli vstúpiť pod krídla Tim Hortons, pripravte sa na to, že z dlhého zoznamu kandidátov si starostlivo vyberajú a prijatí sú len tí najideálnejší kandidáti.


Dunkin Donuts – 10 000 prevádzok

Dunkin Donuts bol veľa rokov považovaný za najväčší kávový reťazec na svete.

V súčasnej dobe má viac než 10.000 reštaurácii a káva predstavuje viac ako polovicu tržieb.

V druhej polovici 90. rokov pocítilo Dunkin Donuts výrazné ťažkosti v Kanade a Japonsku. V Kanade súper Tim Hortons získal značnú prevahu vďaka zdravšiemu menu a príjemnejšiemu prostrediu. Viac ako 200 predajní po celej Kanade uzatvorili v dôsledku zlého marketingu a propagácie. Obchody v Japonsku stretol podobný osud. Dnes Dunkin Donuts naďalej experimentuje s marketingovými kampaňami zameranými na svoje kávové produkty.


Starbucks – 20 000 prevádzok

Najväčším „obrom“ vo svete kávy je bezpochyby Starbucks. Má viac ako 20 000 obchodov a predajcov vo viac ako 61 krajinách sveta. Spoločnosť zamestnáva viac ako 150 000 pracovníkov. Viac ako 65 % obchodov sa nachádza v Spojených štátoch.

Starbucks bol založený v roku 1971 s jedinou kaviarňou v historickej časti Pike Place Market v Seattlu. Svoje meno dostal po dôstojníkovi veľrybárskej lode menom Frank Starbuck z Melvillovho románu Biela veľryba (Moby Dick). V roku 1987 ho pôvodní majitelia predali bývalému zamestnancovi Howardovi Schultzovi a Starbucks začal expandovať.

V súčasnej dobe Starbucks obslúži 40 miliónov zákazníkov týždenne a predáva viac ako štyri miliardy kávy ročne.

Sledujte nás na Facebooku
  • Facebook Basic Square
Najčítanejšie články
bottom of page