top of page

Praktické rady pre využitie kávových usadenín

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako a či vôbec by sa dali kávové usadeniny z vašej kávy prakticky využiť? Predtým, ako ich znova vyhodíte, prečítajte si tipy, ktoré vám prinášame.


Hnojenie rastlín Ak pestujete rastliny, ako sú ruže, azalky, rododendrony, hortenzie a kamélie, môžete primiešať kávovú usadeninu do pôdy s cieľom podporiť ich rast a poskytnúť im tak pridanú výživu.

Chráňte vašu záhradu pred hmyzom a mačkami Nielen, že kávová usadenina hnojí vašu záhradu, ale môže byť tiež netoxickou možnosťou pre odplašenie škodcov. Ak sa vám premnožili na záhrade slimáky, vyskúšajte na nich použiť pozostatky vašej kávy. Dokonca tiež mačky nemajú rady vôňu kávovej usadeniny a ešte lepšie výsledky dosiahnete pridaním aj trochy citrusovej kôry.

Peeling pre skrášlenie pokožky Kávová usadenina obsahuje hrubé zrniečka, ktoré fungujú ako perfektný peeling. Kávovú usadeninu zmiešajte s krémovým mydlom a masírujte. Očistíte tak pleť od suchej a odumretej pokožky a prečistíte póry.

Pre čistotu odolných povrchov a riadov Hrubú štruktúru kávovej usadeniny môžeme využiť aj pri čistení zaschnutých povrchov. Vyskúšajte ju zmiešať s bežným čistiacim prostriedkom a riady budete mať rýchlejšie čisté.

Dezodorant na ruky a chladničku Kávová usadenina vás môže zbaviť zápachu na vašich rukách, napríklad od cibule alebo cesnaku. Stačí si z nej dať trochu na ruky a pošúchať. A ak chcete odstrániť zápach z vašej chladničky, umiestnite misku s kávovou usadeninou do vnútra chladničky. Necháme ju tam, kým zápach nezmizne.

Zatočte s celulitídou Našli sme starý recept ako znížiť viditeľnosť celulitídy. Vyskúšajte si vytvoriť zmes z kávovej usadeniny, hnedého cukru a trošky kokosového oleja. Vytvoríte tak pastu, ktorou krúživým pohybom masírujete miesta s celulitídou.

Obnovenie nábytku Škrabance z nábytku možno ľahko odstrániť, keď zmiešate mletú kávu s trochou vody a votriete zmes do dreva. Takáto zmes funguje zároveň ako farbivo pre oživenie vášho nábytku.

Čisté ústa, svieži dych Vyskúšali ste si dať celé pražené zrnko kávy do úst? Skúste ho aspoň nachvíľu cmúľať a váš dych bude svieži.

Pestovanie mrkvy Pochutnávajú si škodcovia na vašej mrkvičke v záhrade? Vyskúšajte pri jej výseve zmiešať kávovú usadeninu so semienkami mrkvy. Odplašíte tak škodcov a zároveň tým podporíte výživu budúcej úrody.


Hnedá farba na drevo, tkaniny, papier aj veľkonočné vajíčka Jednoducho prevarte kávovú usadeninu vo vode a nechajte chvíľu odstáť. Potom do nej môžete ponoriť napríklad látku, ktorú potrebujete zafarbiť do hneda. Rovnako tiež môžete použiť štetec a využiť tak hnedú farbu pre vytvorenie jedinečných vzorov na nábytku.
Sledujte nás na Facebooku
  • Facebook Basic Square
Najčítanejšie články
bottom of page