top of page

Kávičkujete a športujete? Toto by ste mali vedieť!


Vplyv konzumácie kávy na šport je viazaný na kofeín, ktorý sa v káve nachádza. Existujú jasné dôkazy o jeho schopnosti zlepšovať fyzický výkon (ergogenický účinok). Tento účinok sa prejavuje najmä pri vytrvalostných (aeróbnych) činnostiach ako beh, jazda na bicykli alebo veslovanie.


Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) nedávno uviedol, že bola potvrdená priama súvislosť medzi príjmom kofeínu a zvýšením vytrvalostného aeróbneho výkonu (3 mg/kg telesnej hmotnosti 1 hodinu pred cvičením), zvýšením vytrvalostnej aeróbnej kapacity (3 mg/kg telesnej hmotnosti 1 hodinu pred cvičením) a znížením vnímanej námahy (4 mg/kg telesnej hmotnosti 1 hodinu pred námahou). (1)


Účinok kofeínu pri krátkych vysokointenzívnych (anaeróbnych) činnostiach sa zatiaľ nepreukázal. Zdá sa však, že na niektoré typy záťaže tohto druhu má kofeín účinok, napríklad na intermitentný atletický tréning alebo tímové športy. EFSA však nemá v súčasnej dobe dostatok publikovaných vedeckých článkov, ktoré by podporovali súvislosť medzi kofeínom a výkonom v anaeróbnych športoch. (1)


Kofeín pravdepodobne vedie k zvýšenej produkcii adrenalínu, ktorý stimuluje tvorbu energie a zlepšuje tok krvi do svalov a do srdca, zmierňuje únavu a ovplyvňuje subjektívne vnímanie námahy, bolesti a zásob energie. To všetko by malo viesť k zlepšeniu fyzického výkonu.


V januári roku 2004 Medzinárodný olympijský výbor (MOV) odstránil kofeín zo zoznamu zakázaných látok. Kofeín bol tiež predmetom skúmania medzinárodnej spoločnosti Sports Nutrition, ktorá v roku 2010 vydala oficiálne stanovisko k výživovým doplnkom s obsahom kofeínu vzhľadom na športový výkon.


Prečítajte si TU aké štúdie boli k téme "káva a šport" uskutočnené.


Zdroje

1 EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA) (2011). Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to caffeine and increase in physical performance during short-term high-intensity exercise (ID 737, 1486, 1489), increase in endurance performance (ID 737, 1486), increase in endurance capacity (ID 1488) and reduction in the rated perceived exertion/effort during exercise (ID 1488, 1490) pursuant to Article 13(1) of Regulation (EC) No 1924/2006. EFSA Journal;9(4):2053 [24 pp.].doi:10.2903/j.efsa.2011.2053

www.coffeeandhealth.org

Sledujte nás na Facebooku
  • Facebook Basic Square
Najčítanejšie články
bottom of page