top of page

Cappuccino, macchiato, latte. Vieme, čo pijeme?


V predchádzajúcom článku Viete si správne vypýtať espresso, sme sa venovali rozdielom medzi jednotlivými druhmi espressa a dotkli sme sa tak aj témy, prečo by sme na piccolo mali raz a navždy zabudnúť. Dnes sa pozrieme bližšie na cappuccino, espresso macchiato, latte a latte macchiato. Takže, potešíme všetkých milovníkov mliečnej peny.


Cappuccino

Tento nápoj je v taliansku obľubovaný hlavne na raňajky. Možno sa to nezdá, ale príprava kvalitnej šálky cappuccina si vyžaduje veľké zručnosti a prax. Základ tvorí espresso a mliečna pena. Pri jej príprave sa odporúča používať studené mlieko. Jeho vyšľahanie do peny trvá o niečo dlhšie, ale pena je potom chutnejšia a dlhšie vydrží. V kaviarňach sa pena pripravuje pomocou kávovaru s tryskou. Spenené mlieko sa opatrne vleje do šálky espressa a pena na povrchu vytvorí charakteristickú „penovú čiapku“. Pravé cappuccino nie je posypané ničím. Podľa vlastného želania ho môžete posypať škoricou alebo čokoládou. Viac sa o cappuccinu dočítate v našom článku Ako prišlo cappuccino k svojmu menu.


Espresso macchiato

Nie, nečíta sa to „mačiatko“ :) Pri objednávaní si však dávajte pozor, aby ste nedostali Latté macchiato! Medzi týmito dvoma nápojmi je veľký rozdiel. Espresso macchiato sa dá v krátkosti charakterizovať ako espresso doplnené troškou mliečnej peny. Teda, keď nemáte chuť na tmavé espresso alebo mliečne cappuccino, výbornou voľbou je espresso macchiato.


Café Latte

Základom tohto typu kávy je espresso lungo, do ktorého sa vleje trocha našľahaného mlieka. Nie tak málo ako u espresso macchiato a nie tak veľa ako u cappuccina. Na povrchu sa nám vytvorí pena, ktorú je tiež možné ako aj u cappuccina prichutiť alebo sa vyblázniť technikou latte art.


Latte macchiato

Ako sme spomínali, existuje rozdiel medzi Latte macchiato a Espresso macchiato. Latte macchiato sa pripravuje do skleneného pohára a obsahuje väčšie množstvo teplého mlieka a peny (až 300 ml). Pripravíme si našľahané mlieko podobne ako pri príprave cappuccina. Takto pripravené mlieko vlejeme do vysokého pohára takmer po okraj. Zatiaľ, čo pripravujeme espresso, v pohári sa nám začína oddeľovať mlieko od našľahanej peny. Espresso pomaly nalejeme do stredu mliečnej peny, krásne sa nám usadí medzi mlieko a našľahanú penu a vznikne nám efekt troch vrstiev: mlieko, espresso, pena.


Sledujte nás na Facebooku
  • Facebook Basic Square
Najčítanejšie články
bottom of page