top of page

Cena kávy zrejme porastiePodľa zverejnených prognóz si budeme za šálku kávy zrejme musieť priplatiť. Môže za to zvyšujúca sa spotreba kávy a stále sa meniace klimatické podmienky.


Je to tak, pestovatelia kávy nestíhajú plniť požiadavky, ktoré na nich my kávičkári vyvíjame a nepomáha im v tom ani príroda.


Zdá sa, že káva na svojej popularite každoročne naberá a svetové zásoby kávy sa tak míňajú. Káva sa ľahko môže stať nedostatkovým tovarom. A ako to už býva zvykom, čoho je málo, za to si budeme musieť priplatiť. Navyše podľa odborníkov globálna spotreba kávy bude aj v nasledujúcich rokoch rásť.


Nedostatok kávy prehlbujú spolu so zvyšujúcou sa spotrebou kávy aj klimatické podmienky. Čoraz väčšie a dlhšie trvajúce obdobie sucha a prudké teplá spôsobujú pestovateľom problémy. Tí musia svoje plantáže presúvať do vyšších nadmorských výšok, pričom sa tieto náklady rovnako prejavujú v cene.Podľa informácií od Medzinárodnej organizácie kávy, minulý rok Slováci platili za pol kila kávy v obchodoch v priemere 6 EUR.


Zdroj: www.ico.org

Sledujte nás na Facebooku
  • Facebook Basic Square
Najčítanejšie články
bottom of page