top of page

Môže nás káva zbaviť celulitídy alebo odstrániť vrásky?Kofeín obsiahnutý v našej šálke kávy má množstvo povzbudzujúcich účinkov pre náš organizmus. Dokáže nás ráno postaviť na nohy, dodať energiu počas náročného dňa alebo pomôcť pri športovom výkone. Aké sú ale účinky kofeínu pri jeho aplikácii na pokožku pomocou kozmetických prípravkov? Aký názor majú vedci?


Lepší vzhľad vrások V klinickej, placebom kontrolovanej štúdii bola 40 ženám aplikovaná zmes obsahujúca Coffee Arabica dvakrát denne. Po 12 týždňoch bolo pozorované významné zlepšenie vzhľadu vrások, pevnosti a textúry pokožky v porovnaní s kontrolnou skupinou.(1) Zvýšená produkcia kolagénu a elastínu Keď Brazílski vedci skúšali olej zo semien Coffee Arabica na ľudskej pokožke, našli 1,5-násobné zvýšenie produkcie elastínu a takmer 2-násobné zvýšenie produkcie kolagénu v porovnaní s kontrolnými skupinami.(2) Je všeobecne známe, že tieto dva proteíny sú nevyhnutné pre vyhladenie vrások a zachovanie pevnosti a pružnosti pokožky. Podľa vedcov boli tieto výsledky spôsobené schopnosťou Coffee Arabica zvýšiť produkciu kolagénu a elastínu a chrániť pred stratou vlhkosti.(2)


Zvýšená hydratácia pokožky Okrem toho, ošetrené kožné bunky mali takmer 7-krát vyššiu expresiu aquaglycerolporins-3 (AQP-3) a 2-násobné zvýšenie množstvo glykozaminoglykánov.(2) Tieto proteíny pôsobia na zastavenie straty vlhkosti a zlepšujú hydratáciu pokožky. Najznámejším glykozaminoglykánom je napríklad kyselina hyalurónová používaná pri profesionálnom ošetrovaní pokožky.


Zlepšený vzhľad celulitídy Okrem zvýšenej hydratácie a vyššej elasticity pokožky, kofeín tiež môže zlepšiť vzhľad celulitídy. Podľa štúdie z roku 2008 uskutočnenej na univerzite v Sao Paule, vedci zistili, že emulzia s obsahom kofeínu znižuje veľkosť tukových buniek o 17 percent.(3)


Ako si vybrať správnu kozmetiku z kávy? Podľa dostupných klinických štúdií sa zdá, že káva má nielen pozitívne účinky pre náš organizmus, ale aj pre našu pokožku. Pri výbere správneho kozmetického prípravku z kávy je potrebné dbať na jeho zloženie. Pri zložení si všímajte, či prípravok obsahuje extrakt z kávy alebo prípravok obsahuje len kávovú arómu. Prípravok síce môže voňať ako káva, ale samotná aróma nás svojimi výsledkami nepoteší. Dôležitý je tiež obsah aj ostatných účinných látok. Tie sú dôležité pre podporu v dosahovaní požadovaných účinkov.

Referencie: (1.) Palmer DM, Kitchin JS. A double-blind, randomized, controlled clinical trial evaluating the efficacy and tolerance of a novel phenolic antioxidant skincare system containing Coffea arabica and concentrated fruit and vegetable extracts. J Drugs Dermatol. 2010 Dec; 9(12):1480-7. (2.) Velazquez PMC, Dieamant GC, Eberlin S, et al. Effect of green Coffea arabica L. seed oil on extracellular matrix components and water-channelexpression in vitro and ex vivo human skin models. J Cosmet Dermatol. 2009 Mar;8(1):56-62. (3.) Dostupné na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18254807

Sledujte nás na Facebooku
  • Facebook Basic Square
Najčítanejšie články
bottom of page