Pôvod slova káva


Určite súhlasíte s tvrdením, že káva patrí medzi najrozšírenejšie nápoje sveta. Či už vďaka svojej výbornej chuti, omamnej vôni, či pozitívnym účinkom na naše telo, si právom zasluhuje túto popularitu. Vieme o nej nepochybne dosť veľa, ale popravde, zamysleli ste sa niekedy nad etymológiou slova "káva"?


Pôvod slova káva nie je až taký jednoznačný, pretože existuje viacero teórií. V prvej sa traduje, že toto slovo pochádza od názvu regiónu Kaffa v Etiópii, v ktorom sa káva po prvýkrát pestovala. Druhá teória hovorí o tom, že káva pochádza z arabského slova "gahwat al-bünn", čo v preklade znamená "víno z bobúľ". Tento význam má aj svoje opodstatnenie, keďže náboženstvo Islam zakazuje konzumovať alkohol. Tým sa káva pre arabov stala akousi náhradou vína. Skôr ako sa káva dostala do Európy, získala ešte jedno pomenovanie v Osmanskej ríši (dnešné Turecko). Tým bolo slovo "kahve", od ktorého sa odvíjali aj ďalšie názvy pre kávu v európskych krajinách.

Príklady rôznych prekladov slova káva:

Sledujte nás na Facebooku
  • Facebook Basic Square
Najčítanejšie články

© MA Prestige, s.r.o.

Legionárska 1853/95, 911 01 Trenčín

kavickujeme(zavinac)gmail.com

 

Obchodné podmienky e-shopu

 

Všetky práva vyhradené

Články uverejnené na stránke majú len informatívny charakter. V žiadnom prípade nenabádajú ani nepodnecujú k zvýšenej konzumácii kávy ani iných produktov.

V duchu „pime kávu zodpovedne“.