Výber kávovaru pre domácnosť


Ak práve hľadáte kávovar na prípravu kávy vo Vašej domácnosti, dovoľujeme si Vám ponúknuť trocha iný pohľad na vec.Pomôcky pre prípravu kávy sú dostupným a jednoduchým spôsobom na prípravu filtrovanej alebo prekvapkávanej kávy, ich najväčšou výhodou je nízka cena v pomere k príjemnému výsledku. Milovník intenzívnej chute talianskeho espressa však bude hľadať ďalej eventuálne využije alternatívu ako spestrenie alebo pri cestovaní.

Kávovary (okrem alternatív) pre domácnosti v zásade môžeme rozdeliť do troch skupín – lacné pákové kávovary s pretlakovými miskami, pákové kávovary na espresso a automatické kávovary.

Pákové kávovary s pretlakovými miskami umožňujú aj pri pomerne nestálom tlaku a teplote (česť výnimkám) pripraviť nápoj s bohatou penou avšak nebude to talianske espresso podľa stanovených štandardov.

Automatické kávovary najnižšej cenovej skupiny sú presne ako pákové s pretlakovými sitkami – pripravia nápoj, avšak chuťový a senzorický zážitok je slabý. Presne ako u pákových pokiaľ neinvestujete do kvalitného kávovaru (a samozrejme kvalitnej čerstvo praženej kávy) je lepšie z hľadiska kvality výsledku pripraviť kávu v alternatíve.

Všetko je to o prioritách, pokiaľ nehľadáte v káve chute a zážitky, kofeín Vám dodá aj instatná zmes (ak ju pijete pozrite si však toto video o príprave instantnej kávy - Odkaz na Youtube tu), ktorá je v skutočnosti oveľa drahšia ako ste si mysleli – napr.pri cene 4,19 EUR za 100g sa jedná o 41,90 EUR za kilogram, pričom kvalitná bio čerstvo pražená arabica sa dá kúpiť už od 13-14 EUR/kg (napríklad tu).

Pokiaľ je však pre Vás káva zážitok, radi si vychutnáte kvalitné espresso alebo cappuccino, určite uvažujte o pákovom kávovare (spolu s kvalitným mlynčekom) alebo automate vyššej triedy. Vyššia investícia (alebo v prípade alternatívnych a lacnejších metód ako Mocca, Aeropress, Chemex, French Press viac investovaného času do prípravy) sa Vám určite veľmi rýchlo vráti v podobe chuťových zážitkov a lepšej energie a pohody.

Nezabudnite však na to, že bez kvalitnej kávy a kvalitného mletia ani najlepší kávovar nedoručí to čo očakávate. Zamyslite sa nad tým aký čas chcete a viete venovať príprave kávy. Pokiaľ nechcete investovať do zručností potrebných pre prípravu pravého espressa, je pre Vás vhodný skôr automat. Aj u toho treba riešiť možnosti nastavenia, kvalitu technológie a prevedenia, nielen design.

Neriešime tu vôbec kapsulové kávovary, nakoľko preferujeme vlastnú cestu, možno pre niekoho to je vhodná alternatíva avšak bezchybnú kávu z nich podľa nás nedostanete.

Téma výberu kávovaru pre domácnosť je veľmi komplexná a dá sa na túto tému hovoriť veľmi veľa. V budúcnosti Vám budeme prinášať viac informácií aj z nášho pohľadu.

Sledujte nás na Facebooku
  • Facebook Basic Square
Najčítanejšie články